تبلیغات
کوروش بزرگ
تمدن ایران زمین

یین ایرانی چهارشنبه‌سوری هم عربی می‌شود. این را از برگزاری آیین‌های بزرگ این روز در «دوبی» می‌توان فهمید.
به گزارش روزنامه شرق، در حالی كه آیین ‌كهن و ایرانی چهارشنبه‌سوری در كشورمان از یك‌سو توسط برگزار‌كنندگان آن به شوند(:دلیل) بهره‌گیری از ترقه و بمب‌های دست‌ساز، تحریف و آزار‌دهنده شده و از سویی دیگر برخی مسوولان به همین شوند با برگزاری آن مخالفت می‌كنند، برخی كشورهای همسایه‌ی ایران مانند امارات متحده عربی در شهر «دوبی» تلاش می‌كنند با تبلیغ و برگزاری هر چه باشكوه‌تر این آیین و دادن آزادی به برگزار‌كنندگان آن به جذب گردشگر برای كشورشان بپردازند.
اگر‌چه سال‌هاست آیین چهارشنبه‌سوری توسط ایرانیان مقیم این كشور در دوبی برگزار می‌شود اما چندی است  تبلیغات حاكمان شیخ‌نشین دوبی برای برگزاری باشكوه این روز رنگ و روی دیگری به خود گرفته است.
امسال از اسفندماه تبلیغات گسترده برای برگزاری تور چهارشنبه‌سوری در این شهر آغاز شده است، عكس‌های منتشر شده از برگزاری آیین چهارشنبه‌سوری در دوبی افرادی را نشان می‌دهد كه هلهله‌كنان با دشداشه‌های بلند از روی آتش سوری این آیین ایرانی می‌پرند.
این نخستین‌ بار نیست كه آیین‌ها و شخصیت‌های كهن و نامور ایرانی توسط كشورهای همسایه تملك می‌شود، پیش از این اعراب حاشیه خلیج‌فارس كتاب‌هایی به زبان انگلیسی منتشر كردند تحت عنوان معماری عربی، كه در آن همه‌ی اسلوب معماری ایرانی به عنوان معماری عربی برای مخاطبان گزارش شده است.
ابوریحان بیرونی، زكریای رازی، جمال‌الدین اسدآبادی، رودكی، مولانا و چندین و چند چهره‌ی برجسته علمی و فرهنگی دیگر ایرانی نیز پیش از این توسط كشورهای همسایه به عنوان دانشمندان كشور خود معرفی شده بود. بعید نیست چندی دیگر حاكمان دوبی پرونده ثبت جهانی چهارشنبه‌سوری را برای ثبت به یونسكو بفرستند و ما ناباورانه تنها نگاه كنیم.